هشتمین جشنواره شعر مقاومت و حماسه(اشک انار)

مدیرادبیات و انتشارات اداره کل حفظ آثار و دبیراجرایی جشنواره های شعر و خاطره نویسی دفاع مقدس استان مازندران گفت: 300 شاعر مازندرانی 1000 اثر خود را به دبیرخانه هشتمین جشنواره شعر مقاومت و حماسه(اشک انار) ارسال کردند.

به گزارش سایت زنان شهید به نقل از دفاع پرس، سیّد محمّد صادقی سنگدهی مدیرادبیات و انتشارات اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس مازندران و دبیراجرایی جشنواره های شعر و خاطره نویسی دفاع مقدس استان مازندران، اعلام کرد: با هدف ترویج  و گسترش فرهنگ ایثار و شهادت و  دفاع مقدس و تقویت حرکت پویای شعر متعهد در جامعه ادبی استان  و به کارگیری ظرفیت های علمی و ادبی برای ارتقای کیفیت سروده ها و آگاهی و شناخت نسبت به حقیقت دفاع مقدس و کشف و برنامه ریزی برای پرورش استعدادهای تازه، هشتمین جشنواره شعر مقاومت و حماسه که در استان به اشک انار مشهور شده را مزین به نام شهدای بسیج جامعه پزشکی و سلامت، با همکاری  و مشارکت بسیج جامعه پزشکی و سلامت استان، سپاه کربلا مازندران،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی مازندران، صدا و سیما، استانداری  و... برگزار خواهد شد .

وی موضوعات اشعار، عملیات ها، شهدا، ایثارگران، جانبازان، آزادگان انقلاب، هشت سال دفاع مقدس و تا اکنون، شهدای  هسته ای و ترور، جنگ نرم، شبیخون فرهنگی و حماسه  بصیرت و میثاق امت با ولایت در 9دی با بهره گیری شعر از مضامین و مفاهیم فرهنگ عاشورایی در هشت سال دفاع مقدس، ولایت مداری، زن و حجاب اسلامی در دفاع مقدس، مقاومت ملل و بیداری اسلامی مردم مظلوم  فلسطین، جنوب لبنان، سوریه، بحرین، یمن و ستمدیدگان جهان با نگاه استکبارستیزی اعلام کرد و گفت: با حمایت سردار ملکی مدیرکل حفظ آثار و با همکاری ذبیح الله ذبیحی دبیرعلمی جشنواره، تا پایان آبان ماه  1394  از 300 نفر شاعر مازندرانی، تعداد1000 اثر فارسی و محلی طبری، در بخش های سنتی، سپید  و نیمایی، از گروه های سنّی کودکان،  نوجوانان و  بزرگسالان  دریافت گردید که پس از داوری آثار و سیر مراحل آماده سازی و چاپ کتاب، اختتامیه در دهه فجر1394 برگزار و به 30  اثر برگزیده، هراثر300 هزار تومان جایزه نقدی و  لوح تقدیر اهداء و آثار برتر به کنگره سراسری راه می یابند و نیزحدود110 اثر برگزیده و منتخب در کتاب چاپ و به همه مدعوین در اختتامیه اهداء خواهدشد.

سیّد محمّد صادقی سنگدهی تصریح کرد: برگزاری جشنواره های استانی شعردفاع مقدس نقش انکارناشدنی درآشنا کردن نسل های پس ازهشت سال دوران دفاع مقدس دارد و این انگیزه را درآنها پدید می آورد تا وارد عرصه شعر و ادبیات، خصوصأ شعر دفاع مقدس شده و دراین زمینه به خلق اثر بپردازند.

و نوجوانان و جوانانی که اقدام به سرودن اشعار با موضوعات هشت سال دفاع مقدس و نیز هشت ماه دفاع جنگ نرم بعد از فتنه سال 1388 که با سربلندی مردم  در تاریخ ثبت، ولی متأسفانه هوا و هوس ها، قدرت طلبی ها، عافیت طلبی ها و ایمان ضعیف که منجر به ریزش و مردودی و پیاده شدن از قطار انقلاب برخی خواص همچون فتنه زمان امیرالمؤمنین در جمله جنگ جمل با محوریت طلحه و زبیر شده  می کنند وفاداری و پایبندی خود را به نظام جمهوری اسلامی ایران اثبات کرده که این نشانه بسیارخوبی از ماندگاری و مانایی فرهنگ دفاع مقدس در میان نسل های پس ازجنگ است.  

دبیر اجرایی جشنواره های شعر و خاطره نویسی دفاع مقدس استان  ابراز داشت: در هردوره جشنواره شعر شاهد تازگی نگاه و تغییر رو به جلو از نظرسبک ها و محتوا درآثار هستیم و نیزجوانان و نوجوانی که دردوره اول از اندوخته های محدود و شنیده های خود استفاده می کنند و گاه برخوردی کاملأ احساسی با موضوع دارند امّا در مراحل بعدی با دستیابی به کتاب ها و شرکت درجشنواره های متعدد و کسب تجربیات، آثارآنها دارای خصوصیات تکنیکی می شود و از نظر مفهومی غنی تر و قوی تر و جدی تر می شود . 

وی اعلام کرد: ثبت این همه بزرگ ­مردی­ها و حماسه و ایثار تنها با قلم هنر میسر است. قلمی که از تعهد دینی و اعتقادی بهره­مند بوده و هرگز از حقیقت ِ موجود در جهان امروز غافل نیست. زبانی که می­تواند پیام انقلاب را به اعماق جامعه رسوخ دهد، زبان شعر و ادبیات است. اهمیت قلم در بیان رهبر معظم، بسیار گویاست و خط مشی روشنی ­است برای مسئولین فرهنگی که از هرگونه تلاشی در این محور دریغ نورزند.

سرپرست هنری، سینمایی و هنرهای نمایشی گفت: در شرایط کنونی که دشمن با تهاجم فرهنگی و جنگ نرم سعی در به انحراف کشاندن جامعه ازآرمان ها و ارزش های ناب انقلاب اسلامی و دفاع مقدس دارد وظیفه اهالی فرهنگ و هنر به ویژه شاعران است که درعرصه فرهنگی میدان مبارزه با دشمن راخالی نکنند زیرا دفاع مقدس یک جریان فراگیر است که باید برای زنده نگاه داشتن آن، همه مردم مخصوصاً هنرمندان متعهد همت والای خود را به خرج دهند تا در محضرحق تعالی شرمنده  نباشیم و انشاءالله همه ما علاوه برعالم بودن، عامل به آرمان ها و ارزش های ناب اسلامی، انقلابی و دفاع مقدس و پیرو امام راحل و مقام معظم رهبری باشیم.

دسته بندی: 
کنگره

دیدگاه ها