در مکتب سجاد(ع)؛ زن و شوهر بر نعمت همدیگر به درگاه خدا شکر گذار باشند

به مناسبت ولادت امام زین العابدین:
امام علیه السلام کتاب‌های زیادی نگاشته اند اما کتاب رساله حقوق از جمله کتب زیبا و پرمفهوم حضرت در موضوعات مختلف است که یکی از بندها به حق زن بر شوهر اشاره شده است. در این رساله از زبان حضرت اینگونه نگاشته شده است: اما حق کسی که به جهت ازدواج رعیت تو محسوب می‌شود: بر تو آن است که بدانی خداوند متعال قرار داده است او را تسکین دهنده و آرامش بخشنده و نگه دارنده و انیس برای تو...

به گزارش سایت " زنان شهید" به نقل از  پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس، حامی - پنجم شعبان، زاد روز مسعود امام همام، سید الساجدین،امام سجاد علیه السلام می‌باشد. امامی که در زهد و تقوا زبانزد دوران امامت خویش بود و لحظه ای از امام خود، حضرت اباعبدالله الحسین (ع ) در مسیر اطاعت دست بر نداشت. آنچه مورد عنایت است نگاهی به زندگی این حضرت و توجه شایان ایشان به حقوق زنان و آیین همسرداری است.

ام عبدالله دختر امام حسن مجتبی و همسر گرامی امام زین العابدین است. شاید خیلی‌ها ندانند که همسر حضرت چنان دارای درجه تقوا و زهد بوده اند که بعد از حضرت زهرا ( س ) به ام الائمه  دوم، در جهان هستی شهرت یافته اند. وی از منظر تقوا و پاکدامنی در زمان خود همتا نداشته اند.

امام علیه السلام کتاب‌های زیادی نگاشته اند اما کتاب رساله حقوق از جمله کتب زیبا و پرمفهوم حضرت در موضوعات مختلف است که یکی از بندها به حق زن بر شوهر اشاره شده است. در این رساله از زبان حضرت اینگونه نگاشته شده است: اما حق کسی که به جهت ازدواج رعیت تو محسوب می‌شود: بر تو آن است که بدانی خداوند متعال قرار داده است او را تسکین دهنده و آرامش بخشنده و نگه دارنده و انیس برای تو: پس بر هر دو نفر شما واجب است که قدر این مصاحبت را بدانید و از خداوند متعال به خاطر این نعمت تشکر نمایید. زیرا که این نعمت از ناحیه اوست و واجب است که با نعمت خداوند بدیده تکریم و احترام نگاه شود و با مهربانی و لطف و خوشرویی با آن برخورد نمایید. گر چه که شوهر را بر زن حق بزرگیست و اطاعت زن از شوهرش واجب است تا وقتی در آن معصیت خداوند نباشد اما زن نیز بر شوهر حقوقی دارد که باید رعایت نماید پس بر شوهر است که با همسر خویش مهربان بوده و با او انیس و همدم باشد. زیرا به خاطر لذتی که از زندگی با زن خویش می‌برد بر او واجب است که حق این لذت را ادا کند و این حق، حق بزرگی می‌باشد و قوتی نیست مگر به قوت خداوند متعال.

در این متن به خوبی هر چه تمام تر تکلیف بر مردان حجت شده است و امام به صراحت به مردان خطاب دارند که زن یک نعمت بزرگی است که از ناحیه خداوند به مردان عطا شده است و بر مردان واجب است که در قدردانی از این نعمت کوشا باشند.

امام سجاد ( ع ) در طول زندگانی خود بسیار مراقب رفتار و گفتار در برابر همسر خود بوده اند و متقابلا همسر این حضرت که به ام الائمه  ثانی شهرت دارند بسیار در برابر حضرت مطیع و خشوع داشته اند و چه خوب است در این روز بزرگ و عید ما شیعیان از زندگی این دو بزرگوار درس بیاموزیم و نحوه زندگی و شیوه رفتارهای زناشویی‌مان را به گونه ای ترتیب بدهیم که با زندگانی این دو بزگوار تطابق داشته باشد اما بر اساس شواهد مجود در جامعه متاسفانه  گویا زندگی خیلی از زوج‌های جوان امروزی به جای الگو گرفتن از اسلام از دنیای غرب الگوبرداری شده است. زندگی‌ها دیگر رنگ و بوی دین کمتر به خود گرفته است و اساس آن با دنیای مدرنیته غربی گره خورده است.

نمایش در اخبار

دیدگاه ها