68 کودک؛ قربانی انفجار در حلب

گروه موسوم به دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید در حادثۀ انفجار انتحاری خودروی بمب‌گذاری‌شده در حومۀ حلب، دست‌کم 68 کودک جان باخته‌اند.

این گروه که مقر آن در لندن است، اعلام کرد در این انفجار که در نزدیکی اتوبوس‌های حامل ساکنان فوعه و کفریا در منطقۀ الراشدین در غرب حلب رخ داد، حدود 126 غیرنظامی کشته شدند. این سازمان پیش از این از کشته شدن 112 نفر خبر داده بود.

گروه موسوم به دیده‌بان حقوق بشر سوریه پیش‌تر اعلام کرده بود با توجه به وخامت حال ده‌ها شهروند، شمار کشته‌شدگان این حادثه ممکن است افزایش یابد.

بر اساس این گزارش، 109 تن از جان‌باختگان از ساکنان تخلیه‌شدۀ شهرهای فوعه و کفریا و باقی آن‌ها نیروهای امدادی بودند.

این حملۀ تروریستی با انفجار یک کامیون بمب‌گذاری‌شده اجرا شد که در آن اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌های حامل پنج هزار تن از اهالی دو شهرک فوعه و کفریا هدف قرار گرفتند.

بیشتر بخوانید:

انفجار در حومۀ حلب چگونه رخ داد؟

بر اساس گزارش‌های منتشرشده، چند کامیون حامل غذا و آب از دو روز قبل به سمت این کاروان در حرکت بودند که هنگام تجمع اهالی در نزدیکی آنها، راننده انتحاری کامیون بمب‌گذاری‌شده را منفجر کرد.

این اتوبوس‌ها در الراموسه و الراشدین توقف کرده بودند تا همزمان با اتوبوس‌های دیگر که از مضایا و الزبدانی در حرکت بودند، به حلب وارد شوند.

انفجار در نزدیکی اتوبوس شیعیان در حومۀ حلب سوریه (26 فروردین 1396 - عکس از رویترز)

هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است اما نشانه‌هایی از حملات مشابه تروریست‌های تکفیری داعش در این انفجار مهیب نیز به چشم می‌خورد.

تلویزیون دولتی سوریه گروه‌های تروریستی را عامل این انفجار دانسته است.

در همین حال، ارتش سوریه تخلیۀ ساکنان مناطق تحت محاصرۀ معارضان در حومۀ حلب را با وجود انفجار مهیب روز شنبه از سر گرفته است.

ازسرگیری تخلیه شهرهای شیعه‌نشین سوریه در پی حملۀ مرگبار

تخلیۀ این شهروندان بر اساس توافقی صورت می‌گیرد که اوایل فروردین امسال بین دمشق و گروه‌های شبه‌نظامی مخالف دولت حاصل شد.

در همین راستا، برخی از کشورهای جهان این حمله را محکوم کردند. ایران از این حمله به‌عنوان «اقدام جنایت‌کارانه و شرم‌آورِ تروریست‌های تکفیری» یاد کرد و ضمن محکوم کردن آن، به دولت و ملت سوریه تسلیت گفت. پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، حملۀ تروریستی در حومۀ حلب سوریه را محکوم کرد و آن را اقدامی «نفرت‌انگیز و بی‌شرمانه» خواند.

دسته بندی: 

دیدگاه ها